Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Nauka. Planowanie. Wypędzenia. Generalny Plan Wschodni narodowych socjalistów” w Gdyni – Gdynia, 5 września 2012

5 września 2012 r. o godz. 17.00 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) została uroczyście otwarta wystawa pt. „Nauka. Planowanie. Wypędzenia. Generalny Plan Wschodni narodowych socjalistów”. Otwarcie wystawy poprzedziła konferencja prasowa dla dziennikarzy, która odbyła się o godz. 14.00 w tym samym miejscu (z udziałem przedstawicieli DFG, IPN, Muzeum Miasta Gdyni oraz jednej z autorek wystawy – organizatorzy zapewniają tłumacza).

Wystawa, przygotowana przez Niemiecką Wspólnotę Badawczą (DFG) we współpracy z Polską Akademią Nauk i Instytutem Pamięci Narodowej, opisuje współdziałanie niemieckiej nauki w realizacji nazistowskich planów stworzenia na Wschodzie „przestrzeni życiowej” dla Niemców i zniemczonych obywateli krajów okupowanych. Dotychczasowi mieszkańcy tych ziem mieli być – i w dużej mierze byli – wysiedleni i wymordowani (szerzej o wystawie).

Przybyłych na uroczystość otwarcia gości powitali: dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Dagmara Płaza-Opacka, naczelnik pionu edukacyjno-naukowego IPN w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt oraz prezes DFG Matthias Kleiner. Wystąpiła także prof. dr Isabel Heinemann z Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Münster, która wygłosiła wykład okolicznościowy pt. „DFG a Generalny Plan Wschodni: próba naukowego uzasadnienia narodowosocjalistycznej polityki przesiedleń”.

Wystawa będzie prezentowana bezpłatnie w Muzeum Miasta Gdyni do 4 października, od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00. Gdynia jest ostatnim miejscem w Polsce (po Warszawie, Lublinie, Wrocławiu i Poznaniu), w którym prezentowana jest polskojęzyczna wersja wystawy (jej oficjalna prezentacja w stolicy miała miejsce w kwietniu br.).

Zapraszamy serdecznie! Wstęp wolny!
 

do góry