Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada AK na Pomorzu” – Szymbark, 27 lipca – 27 sierpnia 2012

Od 27 lipca br. (piątek) w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (pow. kartuski w woj. pomorskim) prezentowana jest najnowsza wystawa plenerowa, przygotowana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej – „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada AK na Pomorzu”. Autorkami wystawy są Izabela Brzezińska, historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN oraz Marzena Kruk, naczelnik archiwum gdańskiego oddziału IPN.

Wystawa jest pierwszą od ponad dziesieciu lat próbą zaprezentowania w tej formie szerszemu odbiorcy tragicznej, ale i bohaterskiej zarazem historii 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, która działała na Pomorzu w latach 1945–1946.

Na 21 panelach przedstawiono w zarysie zarówno dzieje 5 Wileńskiej Brygady AK na Wileńszczyźnie w 1944 r. i na Białostoczyźnie w 1945 r., jak i działania oddziałów legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” już na Pomorzu, w latach 1945–1946. Zaprezentowane zostały także poszczególne sylwetki dowódców (samego „Łupaszki” oraz jego podkomendnych, w tym sanitariuszek i łączniczek). Osobne miejsce na wystawie poświęcono działalności komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz próbom upamiętnienia poległych, przez dzięsięciolecia zapomnianych lub oczernianych, „Żołnierzy Wyklętych” 5 Wileńskiej Brygady AK. Materiał ilustracyjny zaprezentowany na panelach wystawy pochodzi w przeważającej części ze zbiorów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiorów prywatnych.

Wystawę można zwiedzać do 27 sierpnia br. Szymbark jest trzecim miejscem (po Lubichowie i Sopocie), w którym prezentowana jest wystawa.

Wstęp do CEPR w Szymbarku (na terenie którego znajduje się wystawa) jest płatny. Godziny otwarcia, ceny biletów i inne informacje można znaleźć na stronie CEPR.
 

do góry