Nawigacja

Aktualności

Oficjalne otwarcie wystawy plenerowej „Anna Walentynowicz. Legenda «Solidarności» 1929–2010” – Gdańsk, 31 sierpnia 2012

31 sierpnia br. w Gdańsku-Wrzeszczu, na skwerze przy al. Grunwaldzkiej (w bezpośrednim sąsiedztwie końca ul. Waryńskiego) została po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowana wystawa zatytułowana „Anna Walentynowicz. Legenda «Solidarności» 1929–2010”.

Wystawa składa się z 18 paneli, na których w układzie chronologicznym przestawiono życie i działalność Anny Walentynowicz. Materiały ikonograficzne, które posłużyły do wykonania wystawy, pochodzą z archiwów (IPN, Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, państwowych, Kancelarii Prezydenta RP i innych), muzeów, bibliotek, a także zbiorów prywatnych, w tym także rodziny Anny Walentynowicz. Autorem wystawy jest historyk Arkadiusz Kazański z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN.

Otwarcia wystawy dokonali Prezes IPN dr Łukasz Kamiński oraz Przewodniczący Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Piotr Duda. Po uroczystości złożono kwiaty pod tablicą ku czci Anny Walentynowicz (tablica znajduje się nieopodal skweru, na budynku, w którym mieszkała bohaterka wystawy).

W Gdańsku-Wrzeszczu wystawa będzie prezentowana do 20 września br.

Zapraszamy serdecznie!
 

do góry