Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada AK na Pomorzu” – Sopot, 15–26 lipca 2012

Od 15 lipca br. (niedziela) w Sopocie, na skwerze im. ks. Władysława Szymańskiego przy Urzędzie Miejskim (w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Martyrologii Polskich Męczenników) prezentowana jest najnowsza plenerowa wystawa, przygotowana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej – „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada AK na Pomorzu”. Autorkami wystawy są Izabela Brzezińska, historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN, oraz Marzena Kruk, naczelnik archiwum gdańskiego oddziału IPN.

Sopot odgrywa szczególną rolę w historii 5 Wileńskiej Brygady AK. To tu działała podziemna drukarnia, na której produkowano ulotki kolporotwane przez żołnierzy AK, tu znajdowały się konspiracyjne mieszkania, wreszcie to własnie w Sopocie aresztowani zostali m.in. Feliks Selmanowicz „Zagończyk” oraz Danuta Siedzikówna „Inka”. Uważny widz zauważy na wystawie także kilka zdjęć prezentujących powojenny Sopot.

Wystawa jest pierwszą od ponad dziesięciu lat próbą zaprezentowania w tej formie szerszemu odbiorcy tragicznej, ale i bohaterskiej zarazem historii 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, która działała na Pomorzu w latach 1945–1946.

Na 21 panelach przedstawiono w zarysie zarówno dzieje 5 Wileńskiej Brygady AK na Wileńszczyźnie w 1944 r. i na Białostoczyźnie w 1945 r., jak i działania oddziałów legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” już na Pomorzu, w latach 1945–1946. Zaprezentowane zostały także poszczególne sylwetki dowódców (samego „Łupaszki” oraz jego podkomendnych, w tym sanitariuszek i łączniczek). Osobne miejsce na wystawie poświęcono działalności komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz próbom upamiętnienia poległych, przez dzięsięciolecia zapomnianych lub oczernianych, „Żołnierzy Wyklętych” 5 Wileńskiej Brygady AK. Materiał ilustracyjny zaprezentowany na panelach pochodzi w przeważającej części ze zbiorów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiorów prywatnych.

Wystawę w Sopocie będzie można zwiedzać do 26 lipca br. Zapraszamy serdecznie! 

do góry