Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „«Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały». Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw” – Sompolno (woj. wielkopolskie), 17 czerwca 2012

Od 15 do 25 czerwca br. w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Sompolnie w woj. wielkopolskim prezentowana jest wystawa pt. „«Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały». Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw” przygotowana przez dr Alicję Paczoską-Hauke. Ekspozycję wystawy zorganizował pion edukacyjno-naukowy Delegatury IPN w Bydgoszczy przy współpracy Towarzystwa Samorządowego Ziemi Przedeckiej. Sompolno w jest już kolejną miejscowością w Wielkopolsce (po Przedeczu i Kole), w której prezentowana jest wystawa.

Uroczyste otwarcie wystawy w Sompolnie odbyło się w niedzielę, 17 czerwca br.

  • godz. 16.00 – poświęcenie płyty nagrobnej w miejscu spoczynku żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Gabriela Fejcho „Ognia” na cmentarzu parafialnym w Sompolnie.
  • godz. 17.00 – msza święta w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Sompolnie w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy stracili swoje życie w walce z komunistycznym reżimem.
  • godz. 18.00 – prelekcja dr Alicji Paczoskiej-Hauke (Delegatura IPN w Bydgoszczy), autorki prezentowanej w Sompolnie wystawy.

Na planszach wystawowych zarysowano krótką charakterystykę najważniejszych organizacji konspiracyjnych i oddziałów zbrojnych polskiego podziemia niepodległościowego, działających w latach 1945–1954 w regionie kujawsko-pomorskim. Cztery panele wystawowe poświęcone są tragicznym losom żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy podjęli walkę z sowiecką okupacją na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Na czele dwóch oddziałów zbrojnych KWP stanęli w 1946 r. mieszkańcy Sompolna: Gabriel Fejcho „Bury”, „Ogień”, a także Antoni Fryszkowski „Ryś”. Obaj zostali straceni na mocy wyroków sądowych.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia świątyni.

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!
 

do góry