Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Urna to jest taki pniak. Wrzucisz «nie», wychodzi «tak». Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim” – Sztum, 22-29 czerwca 2012

Od 22 do 29 czerwca br. prezentowana jest w Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie (przy ul. Kasprowicza 3) wystawa  pt. „Urna to jest taki pniak. Wrzucisz «nie», wychodzi «tak». Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim”. Wystawę można zwiedzać w godzinach funkcjonowania szkoły.

Wystawa została przygotowana 65 lat po referendum z 30 czerwca 1946 r., które stało się mitem założycielskim komunizmu w Polsce. Ekspozycja odsłania kulisy i mechanizm fałszerstw wyborczych komunistów oraz wpływ propagandy na postawy wyborców. Przybliża również nastroje społeczeństwa oraz atmosferę życia w Polsce pierwszych lat powojennych na przykładzie ówczesnego województwa gdańskiego. Na wystawie zobaczyć można m.in. plakaty i hasła propagandowe z okresu tzw. kampanii przedreferendalnej, a także dowody fałszerstw dokonanych przez komunistów. Materiały do wystawy pochodzą z kilkunastu placówek naukowych i zbiorów prywatnych.

Wystawa została przygotowana przez historyka z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego IPN, Krzysztofa Drażbę. Autor wystawy 22 czerwca poprowadził także dwa spotkania towarzyszące wystawie. O godz. 10.45 odbyły się zajęcia dla uczniów pt. „Za kotarą i w cieniu urny, czyli mało znane fakty z okresu referendum 30 czerwca 1946”, podczas których zorganizowano dla słuchaczy także… specjalne referendum. Natomiast o godz. 16.30 w spotkaniu pod takim samym tytułem wzięli udział dorośli odbiorcy.

do góry