Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Urna to jest tak pniak. Wrzucisz »nie«, wychodzi »tak«. Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim” – Elbląg, 14–31 maja 2012

Od 14 do 31 maja br. prezentowana jest w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Nordwia w Elblągu (przy ul. Św. Ducha 3-7) wystawa pt. „Urna to jest tak pniak. Wrzucisz »nie«, wychodzi »tak«. Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim”.

Wystawa została przygotowana 65 lat po referendum z 30 czerwca 1946 r., które stało się mitem założycielskim komunizmu w Polsce. Ekspozycja odsłania kulisy i mechanizm fałszerstw wyborczych komunistów oraz wpływ propagandy na postawy wyborców. Przybliża również nastroje społeczeństwa oraz atmosferę życia w Polsce pierwszych lat powojennych na przykładzie ówczesnego województwa gdańskiego. Na wystawie zobaczyć można m.in. plakaty i hasła propagandowe z okresu tzw. kampanii przedreferendalnej, a także dowody fałszerstw dokonanych przez komunistów. Materiały do wystawy pochodzą z kilkunastu placówek naukowych i zbiorów prywatnych. Wystawa została przygotowana przez historyka z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego IPN, Krzysztofa Drażbę.

Wystawę można bezpłatnie zwiedzać w budynku biblioteki od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 18.00 Zapraszamy!
 

do góry