Nawigacja

Aktualności

Prezes Łukasz Kamiński wręczył zwycięzcom Olimpiady Historycznej specjalną nagrodę IPN

2 kwietnia w Gdańsku Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński wziął udział w ogłoszeniu wyników XXXVIII Olimpiady Historycznej i wręczył nagrodę specjalną laureatowi Olimpiady w specjalności historia XX w., którym został Kacper Górniak. Uroczystość była także okazją do spotkania Prezesa IPN z uczestnikami konkursu, podczas którego licealiści wysłuchali krótkiej informacji na temat struktury i działalności Instytutu, a także mieli okazję do zadawania pytań na temat funkcjonowania IPN.

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele władz Polskiego Towarzystwa Historycznego z jego Prezesem prof. Krzysztofem Mikulskim na czele, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski oraz dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Mirosław Golon.

Zwycięzcami tegorocznej Olimpiady Historycznej zostali:

- Anna Konopka z Kielc
- Kacper Górniak z Żar
- Stanisław Zakroczymski z Warszawy
- Michał Sikora z Koszalina

Wszyscy ci uczniowie zdobyli maksymalną liczbę stu punktów.

Olimpiada Historyczna to mająca wysoką rangę ogólnopolska olimpiada przedmiotowa, mająca już niemal czterdziestoletnią tradycję. Jej głównym organizatorem jest Polskie Towarzystwo Historyczne. Olimpiada od lat cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, a liczba jej uczestników stale rośnie, zbliżając się w ostatnich latach do 5 tys. osób. Trzystopniowe eliminacje wyłaniają spośród uczniów elitę historyczną, dla której poznawanie przeszłości jest wielką pasją. Uczestnicy rywalizują w ośmiu specjalnościach: archeologia, starożytność, średniowiecze, epoka nowożytna, historia XIX wieku, historia XX wieku, historia parlamentaryzmu w Polsce, losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 r.

do góry